Akcja "Kwiat Kobiecości"
Przed moim blogiem pierwsze wyzwanie o naprawdę dużej odpowiedzialności. Zostałam partnerką ogólnopolskiej akcji "Kwiat Kobiecości". Mam nadzieję, że każda z Was nie pominie tego posta, ale przeczyta go z uwagą. Liczę, że wszystkie informacje, które tutaj przeczytacie były dla Was już znane i oczywiste, jeśli nie to wiedz, że ten post jest adresowany właśnie do Ciebie :)!!!Codziennie 10 kobiet dowiaduje się o raku szyjce macicy, aż 5 z nich umiera... 

Niestety Polska oczywiście przoduje w rankingach. Sytuacja jest o tyle niepokojąca, ponieważ rak szyjki macicy jest chorobą zapobiegalną!! Dlaczego więc kobiety nie potrafią się ochronić przed tą straszną chorobą?? Wiele z nich pewnie myśli, że ta choroba ich nie dotyczy, ponieważ mają tylko jednego, stałego partnera albo nigdy żadna kobieta w ich rodzinie nie chorowała na raka szyjki macicy. Nic bardziej mylnego!! Rak szyjki macicy jest postrzegany często jako choroba wstydliwa lub niemoralna, jednak może się przytrafić kobiecie, która w swoim wieku miała tylko jednego partnera seksualnego.
Zagrożone są również kobiety, które nie mają pełnych stosunków: wirusem tym można zakazić się podczas pettingu, neckingu, czy stosunku oralnego.
Ta choroba także nie dotyczy starszych kobiet, w wieku powyżej 40 lat.Wręcz przeciwnie najwięcej infekcji obserwuje się w wieku 20-30 lat. 

Zakażenie wirusem HPV, jak i wczesne stadium raka szyjki macicy NIE WYWOŁUJE żadnych zauważalnych objawów. 
Kobiety lekceważą badania profilaktyczne, tłumacząc się brakiem dolegliwości i dobrym samopoczuciem.

Czynniki ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy:
- przewlekłe zakażenie onkogennymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego
- wczesne rozpoczęcie współżycia seksualnego
- wieloletnie stosowanie hormonalnych leków antykoncepcyjnych
- duża liczba partnerów seksualnych
- duża liczba porodów
-  wieloletnie palenie papierosów
- niski status socjoekonomiczny

RAK SZYJKI MACICY NIE JEST CHOROBĄ UWARUNKOWANĄ GENETYCZNIE!
KAŻDA Z NAS MOŻE BYĆ NARAŻONA NA ZACHOROWANIE!!

Główną przyczyną i koniecznym czynnikiem rozwoju tej choroby są rakotwórcze typy wirusa HPV (16 i 18). Odkrycie to było tak przełomowe, że zostało uhonorowane Nagrodą Nobla. 

Dlatego tak ważna dla każdej kobiety, a szczególnie matki, powinna być możliwość skorzystania z innowacyjnego szczepienia. Grupą docelową szczepień są dziewczyny w wieku 10-19 lat. Najlepszy efekt osiągniemy, gdy zaszczepimy się, zanim dojdzie do pierwszego kontaktu z wirusem.Polskie Towarzystwo Ginekologiczne oraz Polskie Towarzystwo Pediatryczne rekomendują powszechne szczepienie dziewczynek  w wieku 11-12 lat. Szczepienie wykonuje się trzykrotnie w przeciągu 7 miesięcy. Z tego, co wyczytałam w internecie jedna dawka kosztuje około 190 zł. Nie jest to cena bardzo zaporowa, tym bardziej jeśli chodzi o nasze zdrowie. Dorosła kobieta po wykonaniu cytologii i otrzymaniu poprawnego wyniku także może się zaszczepić na wirusa HPV.Badanie cytologiczne jest najskuteczniejszą metodą profilaktyka raka szyjki macicy.

W Polsce mimo regularnego płacenia składek ubezpieczenia zdrowotnego każdej kobiecie w wieku od 25 do 59 lat przysługuje tylko jedno badanie na 3 lata, a nie tak jak nakazuje profilaktyka raz na rok.
Badanie cytologiczne jest bezbolesne i trwa tylko kilka minut.
Ile lekarzy, tyle opinii. Jeden z nich robi cytologię tylko w środku cyklu, inny tylko po okresie. Kiedy należy się zgłosić na badanie cytologiczne i jak się właściwie przygotować??

Jak przygotować się do badania cytologicznego?
- na badanie nie należy się zgłaszać w czasie trwania krwawienia miesiączkowego
- od ostatniego krwawienia miesięcznego powinny upłynąć co najmniej 4 dni
- na badanie należy się zgłaszać nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki
- co najmniej 4 dni przed pobraniem wymazu cytologicznego nie należy stosować żadnych leków dopochwowych
- 24 godziny przed pobraniem wymazu cytologicznego zrezygnuj ze współżycia seksualnego
- od ostatniego badania ginekologicznego powinien upłynąć co najmniej 1 dzieńGdy już zgłosisz się na badanie, ważne jest, aby było wykonane w poprawny sposób i zgodnie z powyżej wymienionymi zasadami

Zwróć uwagę lekarzowi, aby wymaz pobrał specjalną szczoteczką cytologiczną. Tylko wtedy możliwe jest poprawne pobranie nabłonka!!

Zachęcam do szerzenia informacji wśród swoich mam, sióstr czy koleżanek.
Zapraszam na stronę oficjalną www.kwiatkobiecosci.pl

2 komentarze:

  1. nie lubię tego badania, ale nic się nie poradzi, trza to robić i już!

    OdpowiedzUsuń