Olej arganowy z Maroka w kosmetyceOlejek arganowy jest otrzymywany z jadalnej części orzechów drzewa arganowego znajdujących się w środku twardej skorupki owocu arganowego. Drzewa arganowe rosną głównie w południowo-zachodniej części Maroka. Rdzenna ludność tego terenu (tzw. Berberowie) od wieków żywi się bogactwem, jakie te drzewa oferują nie tylko człowiekowi, ale i zwierzętom. Są to drzewa żyjące od 125 do 450 lat. Zwane są one „drzewami życia”, czy „drzewami żelaznymi” i w dużej mierze przyczyniają się do możliwości przeżycia ludzi w tym pustynnym klimacie.  Owocować zaczynają one w wieku 40-60 lat i do wieku 400 lat mogą dostarczać drogocenne owoce. Najcenniejszym bogactwem drzew arganowych był od wieków olej, wykorzystywany jako pożywienie, a także w celach kosmetycznych i pielęgnacyjnych.

Berberowie, używali oleju arganowego:

 • do celów spożywczych w tradycyjnej kuchni marokańskiej;
 • zewnętrznie do ochrony skóry przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi;
 • do masażu i pielęgnacji dzieci i niemowląt;
 • do pielęgnacji skóry w stanach zapalnych;
 • do pielęgnacji skóry w trakcie i po okresie ciąży, w celu zapobiegania powstawaniu rozstępów;
 • do codziennej ochrony skóry przed palącym słońcem i silnym wiatrem.
W ostatnich latach znaczenie tych drzew znacznie wzrosło z uwagi na korzyści otrzymywanego z jego owoców olejku, który  na całym świecie zdobywa coraz większą popularność.

Co zawiera olej arganowy?

Olejek arganowy w przeważającej części składa się ninasycownych kwasów tłuszczowych (NNKW). Stanowią one ponad 80% oleju arganowego i są to:

 • kwas linolowy w ilości ok. 35% (Omega-6);
 • kwas oleinowy w ilości ok. 46% (Omega-9);
 • oraz  śladowe ilości kwasu Alfa-linolenowego (Omega-3).
Pozostałą część oleju arganowego stanowią nasycone kwasy tłuszczowe:
 • kwas palmitynowy w ilości ok. 12-13%;
 • kwas stearynowy w ilości ok. 5,5%.
Olejek arganowy zawiera większą niż zawarta w oliwie z oliwek dawkę witaminy E (różne tokoferole), sterole (schottenol, spinasterol), związki fenolowe (kwas ferulowy i wanilinowy), skwalan, karotenoidy (ksantofile). Dlatego właśnie ma on tak duże właściwości przeciwutleniające, a więc przyczyniające się do spowolnienia procesów starzenia. Ponadto związki te usprawniają odnowę DNA, przyczyniają się do ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym i przeciwdziałają rozwojowi komórek nowotworowych, chronią skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Są również substancjami regulującymi ciśnienie tętnicze krwi.

Zastosowanie olejku arganowego w kosmetyce

Dawno, dawno temu, kobiety z Maroka miały w swoich rękach jeden z najbardziej cennych darów natury. Może to brzmi, jak wstęp do bajki, ale to nie bajka. To fakt. Wracając więc do tematu, olejek arganowy przynosił zdrowie i piękno do wielu domów i kuchni marokańskich rodzin. W ciągu roku, kiedy świat dowiedział się o tym “płynnym złocie”, przebadano i potwierdzono, że olejek otrzymywany z ziaren drzewa arganowego, jest najbardziej wartościowym olejkiem na świecie. Produkcja oleju arganowego jest obecnie o wiele łatwiejsze niż jeszcze rok temu, ale do dziś jest przeprowadzana ręcznie.

Dziś prawie każda kobieta, która dba o swoją skórę, słyszała już o zaletach olejku arganowego. Wielu twierdzi, że olej arganowy jest świetny prawie na wszystko: ma działanie przeciwstarzeniowe i przeciwzmarszczkowe; wygładza i uelastycznia skórę; rozjaśnia przebarwienia skórne, łagodzi stany zapalne; leczy trądzik i niweluje inne niedoskonałości skóry; pomaga pozbyć się rozstępów i blizn; świetnie pielęgnuje nie tylko skórę, ale i włosy oraz paznokcie.

Jak działa olej arganowy?

Olejek arganowy jest korzystny dla człowieka w wielu aspektach. Jest to nie tylko produkt kosmetyczny, który pielęgnuje naszą skórę, włosy i paznokcie, ale również specyfik spożywczy, który ma właściwości prozdrowotne. On bezpośrednio wpływa dodatnio na funkcjonowanie wielu narządów oraz pomaga pośrednio organom wewnętrznym, poprzez podnoszenie wydolności ich pracy. Jak już wcześniej powiedziano, ma zastosowania zarówno kulinarne i kosmetyczne. Ale to ze względu na kosmetyczny aspekt olejkowi arganowemu nadano takie nazwy, jak “płynne złoto” i „olejek przeciwko starzeniu się”. Ma ogromne możliwości, aby przywrócić naturalną świeżość i elastyczność skóry. Zapobiega powstawaniu zmarszczek i przedwczesnemu starzeniu się skóry. Jest bardzo pomocny w usuwaniu rozstępów i blizn po ciąży. Olejek arganowy wzmacnia włosy, przywraca połysk i dodaje dużo więcej blasku włosom. Ma on zdolność łatwego wnikania w torebki włosowe i wzmacnia je od korzeni. To także zapobiega i pomaga leczyć rozdwajanie się włosów, zapewniając odpowiednie odżywienie i prawidłowy wzrost włosa od mieszka włosowego. Podobnie, olejek arganowy koi także naskórek i daje siłę do wzrostu zdrowych paznokci. Olejek ten nie ma także równego sobie innego naturalnego produktu, który mógłby pochwalić się równie wysoką skutecznością w zakresie zmniejszania i utrzymania właściwego poziomu cholesterolu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz