Co na wypadanie włosów? – domowe sposoby, szampony, olejki i suplementy

co na wypadanie wlosow

Wypadanie włosów to problem, który dotyczy coraz większej ilości osób. Istnieje wiele przyczyn, jakie bezpośrednio lub pośrednio mają wpływ na wypadanie włosów.  Przeciętny człowiek codziennie traci  około dwustu włosów.  Nie jest to absolutnie powodem do niepokoju.  Należy jednak pamiętać, że w momencie kiedy  na szczotce lub grzebieniu znajdujemy potężny kłębek włosów, oznacza to że prawdopodobnie problem dotknął również nas.

Z reguły wypadanie włosów spowodowane jest przyczynami dermatologicznymi.  Zdarza się jednak, że wypadanie włosów może mieć zupełnie inne podłoże i stanowić zwiastun groźnej choroby. Aby prawidłowo zdiagnozować przyczynę, wykonuje się badania, które mają na celu rozpoznanie tego, jakie włosy wypadają. Z reguły sprawdza się w jakiej fazie wzrostu znajdowały się owe włosy. W momencie gdy wypadają włosy stare, diagnozuje się pacjenta w zupełnie innym kierunku, niż w przypadku gdy wypadają włosy nowe.

Wyróżniamy 3 fazy wzrostu włosa:

- Faza anagenowa (faza wzrostu) -  trwa od 2 do 6 lat
- Faza kategenowa (faza przejściowa) – włos przestaje rosnąć, mieszki włosowe są nieaktywne
- Faza telogenowa ( faza wypadania) – trwa zaledwie kilka miesięcy, w tym czasie włos obumiera i zaczyna wypadać

Przyczyny, jakie wpływają na wypadanie włosów można zdefiniować również ogólnie. Mogą być to przyczyny fizjologiczne związane z naturalnymi procesami zachodzącymi w organizmie. Do tego typu zmian należy np. wypadanie włosów po porodzie. Często włosy wypadają również po letnim urlopie, zwłaszcza kiedy nie nosi się kapelusza  czy innego ubrania ochraniającego głowę. Jedno jest pewne  wypadanie włosów należy powinno być leczone, bez względu na to, jakie są jego przyczyny.

Przyczyny wypadania włosów


Nieodpowiednia dieta

Niewiele osób o tym wie, ale nieodpowiednia dieta może być przyczyną wypadania włosów. Przekonać się mogą o tym szczególnie osoby, które przechodzą restrykcyjne diety. Długotrwała głodówka sprawia, że organizm nie posiada potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania substancji odżywczych. Co zatem należy jeść, aby włosy były piękne i zdrowe? Szczególnie ważny jest magnez, fosfor, żelazo, cynk oraz witaminy A, C, E i te z grupy B. Włącz do swojej diety dużo jajek, gdy smażysz, korzystaj z oliwy z oliwek. Przyprawy doprawiaj dużą ilością czosnku. Zamiast mięsa przerzuć się na ryby, są bogate w zdrowe tłuszcze i kwasy.

Nadmierny stres

Coraz częściej mówi się o szkodliwości nadmiernego stresu. Człowiek jest wiecznie podenerwowany, rozdrażniony, czuje się zagrożony. Nic dziwnego, że stan ten potrafi doprowadzić do licznych problemów, w skrajnych przypadkach do nadmiernego wypadania włosów bądź przyspieszonego siwienia. Staraj się zrelaksować, nie bierz wszystkiego śmiertelnie poważnie, zwolnij trochę ze swoim życiem, tylko w taki sposób dasz radę ograniczyć stres.

Wahania hormonalne

Za wypadanie włosów mogą odpowiadać zaburzenia poziomu hormonów. Pomijając choroby hormonalne (np. nadczynność lub niedoczynność tarczycy) na wahania hormonalne mogą wpłynąć również: rozpoczęcie lub zaprzestanie stosowania antykoncepcji hormonalnej, ciąża czy poród.

Niewłaściwa pielęgnacja włosów

Jeśli nieodpowiednio dbasz o swoje włosy, mogą one prędzej czy później zacząć nadmiernie wypadać. Odradzam częste farbowanie włosów oraz ich stylizację na gorąco (prostownicą lub lokówką). Wiele kobiet również zbyt rzadko nakłada na włosy maski odżywcze lub olejki. Dobieraj pielęgnację zawsze do swojego typu włosów oraz kondycji skóry głowy – nie stosuj szamponów ograniczających przetłuszczanie przy suchej i podrażnionej skórze głowy itp.

Reakcja na leki

Niektóre leki mogą wywoływać wypadanie włosów. Jeśli Twoje włosy nagle wypadają garściami, sprawdź czy w ciągu ostatnich trzech miesięcy nie stosowałaś leków, które mogą nasilać wypadanie włosów.

Choroby

Często wypadanie włosów jest pierwszą oznaką, że w naszym organizmie coś dzieje się nie tak. Warto wykonać profilaktyczne badania, aby upewnić się, że na pewno nic nam nie dolega.

Moje włosy nadmiernie wypadają -  co robić?


Jeszcze raz przeczytaj dokładnie listę najczęstszych przyczyn wypadania włosów i zrób sobie szybki rachunek sumienia.  Czy w ciągu ostatnich 3-4 miesięcy cierpiałaś na problemy ze zdrowiem, nadmierny stres, zaczęłaś stosować nowe leki? Duży wpływ na stan włosów ma stosowanie antykoncepcji hormonalnej lub choroby hormonalne, takie jak: stany zapalne jajników, choroby tarczycy. Spróbuj też ocenić kondycję skóry głowy  - czy nie jest nadmiernie przesuszona, podrażniona, a może zbyt szybko się przetłuszcza?

Jeżeli uważasz, że za Twoje problemy z wypadaniem włosów odpowiadają choroby, przyczyny hormonalne lub nieprawidłowa dieta, zgłoś się do lekarza. Warto też stosować suplementy i witaminy. Postaraj się ograniczyć stres i pośpiech -  to zawsze Ci wyjdzie na dobre.

Polecane szampony dla wypadających włosów


- Radical – Szampon do włosów zniszczonych i wypadających ze skrzypem polnym
- Dermena – Szampon do włosów osłabionych nadmiernie wypadających z molekułą Regen7
- Inter Fragrances, Seboradin Niger  - Szampon-kuracja do włosów przetłuszczających się i skłonnych do wypadania
- Joanna Rzepa – Szampon wzmacniający do włosów przetłuszczających się ze skłonnością do wypadania
- Fitomed Mydlnica Lekarska – Szampon ziołowy do włosów tłustych
- Pharmaceris Keratineum – Skoncentrowany szampon wzmacniający do włosów osłabionych

Polecane odżywki dla wypadających włosów


- Vatika Enriched Coconut Hair Oil – Wzbogacony Olej kokosowy do włosów
- Jantar – Odżywka do włosów i skóry głowy - Recenzja
- L’biotica Biovax – Intensywnie regenerująca maseczka do włosów słabych ze skłonnością do wypadania
- Amla Hair Oil – Olejek do włosów z wyciągiem z owoców amla
- Dabur Sesa Oil – Olejek pielęgnacyjny do włosów
- Inter Fragrances Seboradin Niger  - Lotion z czarną rzodkwią - Recenzja
- Babcia Agafii – Maska drożdżowa na pobudzenie wzrostu włosów
- Radical – Kompleks odżywczy w ampułkach stymulujący wzrost włosów
- Nafta kosmetyczna - Nafta Kosmetyczna z czarną rzodkwią - Recenzja
- Capitavit
- Olej rycynowy
- Woda brzozowa  - Recenzja

isana woda brzozowa


Twoja pielęgnacja włosów powinno składać się z delikatnego szamponu (bez SLS i silikonów), który zawiera naturalne wyciągi z ziół, olejki , drożdże czy ekstrakt z czarnej rzodkwi. Jeśli Twoje włosy nadmierne się przetłuszczają wybierz serię Seboradin Niger z czarną rzodkwią. Zacznij regularnie używać olejków i wcierek. Nakładaj je najlepiej na całą noc i trzymaj pod czepkiem termicznym. Zrezygnuj z agresywnej stylizacji włosów (suszarka, prostownica, lokówka).

Herbatki ziołowe i suplementy

Walkę z wypadaniem włosów warto zacząć również od środka. Polecam przede wszystkim picie soku z pokrzywy oraz herbatek ziołowych z pokrzywy lub ze skrzypu. Sięgnij po suplementy – bardzo pomocny jest Gelacet, Ha-Pantoten czy tabletki Merz Special.


Naturalne sposoby na wypadające włosy

Warto przyjrzeć się sposobom stosowanym przez naszych przodków. Właściwie w każdym domu znajdziemy składniki przydatne przy leczeniu łysienia. Weźmy na przykład jajka. Wcieranie surowego jajka we włosy i skórę głowy przyspiesza proces regeneracji włosa. Oliwa z oliwek dostarcza włosom niezbędnych składników odżywczych i sprawia, że stają się silniejsze. Napar z drożdży spożywczych (lepsze są nawet piwowarskie, ale takie są mniej dostępne) przyspiesza porost włosów. Pamiętaj jednak, aby drożdże wcześniej zabić przy pomocy wrzątku, gdyż potrafią one wyrządzić wiele szkód. Uważa się, że również czosnek posiada właściwości lecznicze w przypadku łysienia.

Czarna rzodkiew

Korzeń czarnej rzodkwi ma właściwości regenerujące. Należy sok z rośliny wcierać przez kilka minut w skórę głowy. Sposób ten stosuje się również w przypadku nadmiernego łupieżu i łojotoku. Poza właściwościami regenerującymi czarna rzodkiew świetnie poprawia krążenie krwi w skórze. Jeśli nie masz urządzenia do wyciskania soku, możesz utrzeć korzeń rośliny na tarce i powstałą miazgę wetrzeć w lekko wilgotne włosy.

Oliwa z oliwek

Oliwa od setek lat jest wykorzystywana jako jeden z najbardziej skutecznych kosmetyków. Zawiera mnóstwo substancji odżywczych, między innymi witaminy C, E, te z grupy B, a także dużą dawkę fosforu i żelaza. Wcieranie oliwy z oliwek w skórę głowy działa odżywczo, chroni także suche włosy.

Drożdże

Już od wielu lat wiadomo, że zwyczajne drożdże używane przy pieczeniu mają dobry wpływ na stan naszej skóry. Jeśli dokucza Ci łysienie, polecam wypić mieszankę drożdżową (pamiętaj, aby je wcześniej przegotować, żywe drożdże mogą narobić szkód w Twoim układzie pokarmowym). Możesz także zastosować maseczkę drożdżową bezpośrednio na włosy. Drożdże zawierają kompleks witamin z grupy B oraz proteiny przydatne przy odbudowie struktury włosa.

Pokrzywa

Liście z pokrzywy bogate są w witaminy z grupy B, a także witaminę C i K, wapń, krzem, fosfor, siarkę i magnez. Napar z liści pokrzywy działa wzmacniająco, zapobiega także łupieżowi. Wiele osób jest przekonanych o właściwościach leczniczych pokrzywy w przypadku wypadających włosów, ale na razie nie przeprowadzono badań naukowych potwierdzających tę tezę.
Aby przygotować płukankę do włosów z pokrzywy, zaparz herbatkę pokrzywową. Po umyciu włosów, dokładnie przepłucz włosy taką płukanką i pozostaw normalnie do wyschnięcia.

Będę wdzięczna za wszystkie komentarze, zwłaszcza te, w których podzielicie się własnymi sposobami, które pozwoliły Wam zwyciężyć w walce z wypadaniem włosów.

CONVERSATION

18 komentarze:

  1. Na szczęście w obecnej chwili nie mam problemu z wypadającymi włosami :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dodałabym żelatynę czyli np. jedzenie galaretek:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Wszystkim, którzy skarżą się na wypadanie włosów, radzę robić badanie tarczycy, bo u mnie to był jedyny objaw jej choroby - leczenie tarczycy rozwiązało problem.

    A do wcierek dodałabym jeszcze kozieradkę! :-)

    OdpowiedzUsuń
  4. Mi włosy zaczęły wypadać z powodu niedoboru biotyny w organizmie, dlatego zaczęłam codziennie przyjmować tabletki biotebal z dużą dawką biotyny. Kuracja spradziała się naprawdę swietnie

    OdpowiedzUsuń
  5. U mnie wypadanie włosów nasila się jesienią i wiosną... suplementy, leki, szampony, próbowałam już chyba wszystkiego i nic :( mama kiedyś poradziła mi, żebym używała drożdży i do picia i do maseczek domowych... spróbowałam i zostałam bardzo pozytywnie zaskoczona, mniej włosów wypada i pojawiają się nowe:)
    TUTAJ znalazłam fajny przepis na maseczkę

    OdpowiedzUsuń
  6. Niestety zjawisko łysienie dotyka coraz większą ilość osób. Warto coś z tym zrobić, działać od razu. Mnie zaciekawiły sposoby z tej strony https://mejores-suplementos.es/cabello-calvo-hairstyle-que-tambien-vale-la-pena-cuidar/ - ktoś z was korzystał?

    OdpowiedzUsuń
  7. super wpis i wskazówki <3 chętnie poczytam więcej

    OdpowiedzUsuń
  8. Wypadanie włosów po ciąży to niezbyt przyjemny temat. Ale dobrze, że ktoś go poruszył ;)

    OdpowiedzUsuń
  9. ooo wodę brzozową baardzo lubię, tak samo jantar, ale nie działają na mnie spektakularnie, troszkę przyspieszają wzrost. na wypadanie najbardziej pomógł mi medere meme look, stosowałam 3 miesiące i włosy przestały w końcu zatykać odpływ w wannie... teraz mam zamiar wrócić do niego jesienią, bo wtedy zawsze lecą mi garściami :(

    OdpowiedzUsuń
  10. Po mimo problemów hormonalnych daje sobie radę dzięki kosmetykom Wax Pilomax. Tylko regularne stosowanie przynosi pożądane efekty należy o tym pamiętać zanim się poddacie :)

    OdpowiedzUsuń
  11. U mnie włosy wypadają zawsze na jesień

    OdpowiedzUsuń
  12. Ja z tym problemem zmagam się już kilka lat. Nie pomagały domowe sposoby ani drogeryjne specyfiki. Zawsze problem znikał tylko na chwilę i potem znów wracał. Ostatnio znajoma poleciła mi wodę brzozową. Niby niewiele, ale postanowiłam spróbować. Czekam na pierwsze rezultaty i mam nadzieję, że chociaż jakaś poprawa będzie :-)

    OdpowiedzUsuń
  13. Cała masa cennych wskazówek. Wielkie dzięki.

    OdpowiedzUsuń
  14. Z szamponów ostatnio odkryłam delpos, to chyba jakaś nowośc a poradziłsobie nieźle z moimi kłakami.

    OdpowiedzUsuń
  15. U mnie sprawdzają się naturalne kosmetyki do włosów. Nie uczulają, a włosy przestały wypadać garściami

    OdpowiedzUsuń